„Planeta energii” – rusza ogólnopolski konkurs edukacyjny dla dzieci

Dodano: 27 września 2010r.

W dniu dzisiejszym rusza ogólnopolski konkurs edukacyjny „Planeta Energii”. Skąd się bierze prąd oraz jak w bezpieczny sposób z niego korzystać chroniąc przy tym środowisko? Dowiedzą się uczestnicy konkursu.

Głównym celem konkursu jest propagowanie wśród najmłodszych wiedzy na temat energii elektrycznej. Dzieci dowiedzą się m. in. skąd się bierze prąd i jaką rolę pełni w naszym życiu, jakie są podstawowe źródła energii elektrycznej oraz jak racjonalnie
i przyjaźnie dla środowiska z niej korzystać.

Dowiedzą się także jak bezpiecznie posługiwać się urządzeniami elektrycznymi oraz jak prawidłowo zachować się w pobliżu obiektów energetycznych.

Do kogo adresowany jest konkurs?

Konkurs adresowany jest do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych w całym kraju.

Jak wziąć udział w konkursie?

Nauczyciel zainteresowany udziałem w akcji musi wypełnić zgłoszenie na stronie projektu www.planetaenergii.pl. Następnie do 31.XII 2010 roku – w oparciu o otrzymane materiały od Grupy ENERGA – przygotować i przeprowadzić trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej. Zwycięskie klasy zostaną wyłonione na podstawie przygotowanych przez nauczycieli sprawozdań z przeprowadzonych działań. Sprawozdania należy przedstawić do 15 stycznia 2011 roku.
Wraz z zaproszeniem do udziału w konkursie szkoły otrzymają przygotowane przez specjalistów zestawy materiałów dydaktycznych:

– zeszyt metodyczny dla nauczycieli „ENERGA przedstawia: W krainie prądu elektrycznego” 

– płytę CD z materiałami pomocniczymi ( m. in. film przedstawiający łuk elektryczny, zdjęcia elektrowni i innych obiektów energetycznych). Patronat nad wydawnictwem objęli Rzecznik Praw Dziecka, Liga Ochrony Przyrody oraz portale ZielonaLekcja.pl i Ekologia.pl.

Co jest główną nagrodą w konkursie?

10 zwycięskich klas wygra dla swoich szkół i miast wizytę „Planety Energii” – interaktywnego miasteczka edukacyjno-rozrywkowego. Jakie atrakcje czekają dzieci na „Planecie”? Dzieci będą mogły uczestniczyć w interaktywnej zabawie, odkrywając niezwykły, zaskakujący świat energii elektrycznej i związanych z nią zjawisk. Dla gości  miasteczka zostaną przygotowane liczne atrakcje m.in. trójwymiarowy film o energii elektrycznej i ciekawe eksperymenty naukowe. Partnerem merytorycznym miasteczek będzie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

Zapowiedzią atrakcji czekających na zwycięzców konkursu będą październikowe wizyty „Planety Energii” w Koszalinie i Płocku.Na uczestników konkursu czekają również liczne wyróżnienia m. in. książeczka dla dzieci „ENERGA przedstawia: W krainie prądu elektrycznego”, edukacyjne zabawki związane
z energią elektryczną oraz film z wirtualną wycieczką po elektrowni wodnej. Natomiast nauczyciele nagrodzonych i wyróżnionych klas otrzymają specjalne certyfikaty poświadczające ich wkład w organizację akcji edukacyjnej nt. energii elektrycznej.
Centrum logistycznym oraz źródłem informacji o konkursie jest strona  www.planetaenergii.pl
Za pośrednictwem strony projektu będzie m. in. zgłosić udział w akcji, pobrać materiały dydaktyczne oraz przesłać sprawozdania z przeprowadzonych działań.

Witryna otrzymała certyfikat bezpiecznej strony internetowej „Sieciakowe BeSt”, co oznacza, że jest przyjazna dzieciom i nie zawiera niewłaściwych treści. Serwis od dłuższego czasu zajmuje też pierwsze miejsce w rankingu Sieciaki.pl na najlepiej ocenianą przez dzieci stronę edukacyjną.

Patronat nad konkursem objęły:  Sieciaki.pl, ZielonaLekcja.pl oraz Ekologia.pl.

Akcja organizowana przez Grupę ENERGA rusza już 27 września (w dniu dzisiejszym)

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij