Czy drewniane zabawki zasługują na miano ekologicznych?

Dodano: 02 lipca 2010r.

Tagi: , ,

Powszechnie wiadomo, że zabawki drewniane mają wyjątkowe właściwości – są trwałe, doskonale stymulują wszystkie zmysły dziecka i pozwalają na kontakt z naturą. Ich prostota pobudza wyobraźnię i kreatywność dziecka. Argumentem przemawiającym za zabawkami drewnianymi jest też ich ekologiczność. Wiele osób zastanawia się jednak, jak mogą być przyjazne środowisku zabawki, do których wyprodukowania potrzebny jest naturalny surowiec czyli drewno.

Dziecko klocki

Foto: drewniaczek.eu

Pozyskiwanie drewna do produkcji zabawek nie ma nic wspólnego z, zagrażającymi środowisku naturalnemu, masowymi wycinkami lasów. Drewno wykorzystywane do wytwarzania zabawek pochodzi najczęściej ze specjalnych, kontrolowanych upraw, gdzie drzewa wycinane są w sposób zaplanowany i nie zaburzający funkcjonowania ekosystemu. Część firm zaczęła produkować zabawki z drewna kauczukowego. A wykorzystywany surowiec pochodzi z plantacji drzew kauczukowych hodowanych do pozyskiwania lateksu. Kauczukowce uprawiane są głównie w Południowo-wschodniej Azji, a wydzielany przez nie sok jest podstawowym źródłem naturalnego kauczuku na świecie. Pracownicy na plantacjach codziennie nacinają korę drzew i zbierają wydobywający się sok, który następnie wyciska się i suszy. Po około 25 latach drzewa przestają jednak dawać lateks i zostają przeznaczone do wycięcia. Zamiast pozwolić marnować cenny surowiec, jakim jest drewno kauczukowca, wykorzystuje się je do tworzenia wysokiej jakości produktów np. zabawek dla dzieci. Warto dodać, że na plantacjach w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzi się nowe, co pozwala utrzymać stałą równowagę w ekosystemie. Drewno kauczukowe jest przyjazne dla środowiska, a ponadto charakteryzuje się gęstym usłojeniem i zwartą strukturą, co nadaje mu wyjątkową twardość i wytrzymałość.

wózek z drewna

Foto: drewniaczek.eu

Drewniane zabawki zasługują na miano ekologicznych również dlatego, że służą dzieciom zdecydowanie dłużej niż zabawki plastikowe. Są trwalsze, wolniej lub też prawie wcale się nie zużywają, a wyrzucone w końcu do śmieci – szybciej się rozkładają, nie zanieczyszczając przy tym środowiska. Wielu producentów dba również o to, żeby nie tylko same zabawki były przyjazne dla środowiska, ale także farby i lakiery stosowane do ich wykończenia oraz opakowania, w których są sprzedawane. Firmy takie jak Plan Toys malują swoje zabawki wyłącznie bezpiecznymi barwnikami na bazie wody, poszczególne ich elementy łączą nietoksycznymi klejami, na końcu pakując je w kolorowe kartoniki wykonane z makulatury i nadrukowane specjalnym tuszem z soi. Coraz więcej firm produkujących zabawki oprócz wykorzystywania ekologicznych surowców stara się także stosować przyjazne dla środowiska metody ich wytwarzania. Warto iść za tym ekologicznym trendem i kupując zabawkę dla dziecka zwrócić uwagę na jej pochodzenie, aby dokonać w pełni świadomego i szanującego przyrodę wyboru.

Źródło: Ania Karczewska, drewniaczek.eu

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij