Klaps – metoda wychowawcza, czy przemoc?

Bronisław Komorowski pełniący obowiązki prezydenta podpisał 18 czerwca nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jak podaje PAP, nowelizacja ustawy kładzie nacisk na profilaktykę, wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci oraz wzmacnia ochronę ofiar przemocy.

Przemoc w rodzinie

Polskieradio.pl donosi, że ustawa rozszerza formy udzielania pomocy ofiarom przemocy np. poprzez bezpłatnego obdukcję. Ustawa przewiduje również terapie dla sprawców przemocy oraz ich separację od ofiar.

Ponadto wprowadzona nowelizacja w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia uprawnia pracowników socjalnych do podjęcia interwencji, która może skutkować odebraniem dziecka z domu.

Czy to oznacza, że na podstawie dezycji pracowników socjalnych ktoś będzie miał prawo zabrać nam dziecko? Kto ocenia słuszność takiej dezycji?

Jednak, aby do tego doszło najpierw taką decyzję muszą wspólnie podjąć pracownik socjalny, policjant i przedstawiciel służby zdrowia.

Słuszność tej decyzji oceniać ma sąd rodzinny w ciągu 24h. Rodzice będą mieli prawo wnieść skargę, a sąd musi ropatrzyć ją w ciągu 24h.

Ustawa wprowadza zakaz stosowania kar cielesnych, znęcania się psychicznego i innych form poniżania dziecka.

Nowelizacja ustawy, która ma wejść w życie z dniem 1 sierpnia 2010 r. posiada zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników.

„W ocenie Tomasza Elbanowskiego z zarządu Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców nowela ustawy wprowadza prymat państwa i jego urzędników nad rodziną. – Na pewno będziemy namawiać do tego, żeby Trybunał Konstytucyjny ocenił zgodność podpisanej nowelizacji z ustawą zasadniczą – powiedział Elbanowski.”

Źródło: http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/kraj/1029204-ustawa-przeciw-przemocy-podpisana.html, 19 czerwca 2010

„Klaps nie może podlegać karze w sytuacji, kiedy jest on w interesie dziecka – uważa minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski.”

Źródło: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/106814,cwiakalski_klaps_w_interesie_dziecka_nie_moze_byc_karany.html, 13 stycznia 2009

„Tytuł ustawy nie jest do końca adekwatny do treści, bo przecież chodzi o zjawiska występujące nie tylko w klasycznej rodzinie, ale także w innego rodzaju związkach, gdzie często cierpią kobiety i dzieci” – Bronisław Komorowski

Źródło:http://fakty.interia.pl/polska/news/przemoc-w-rodzinie-komorowski-podpisal,1494458,3, 18 czerwca 2010

Chcesz zobaczyć oryginalny tekst ustawy kliknij tutaj

Jak wygląda stosunek do stosowania kar cielesnych w innych krajach? „Rózgi poszły w odstawkę …” – tak donosi Miesięcznik Reader’s Digest, który przeprowadził globalny sondaż na temat stosowania kar w stosunku do dzieci.

Metoda polegająca na zakazywaniu jakiejś przyjemności znalazła najwięcej zwolenników w Australii (39%), sporo też w Kanadzie i USA (37%), Hiszpanii (29%) oraz w Wielkiej Brytanii (25%). W Polsce wybrało ją tylko 14% respondentów. Odsyłanie do innego pokoju nie cieszy się wielkim powodzeniem. Najwięcej wskazań na ten sposób było w Chinach i Francji (12%)..

Źródło: http://informacje.sensors.pl/pr/164394/bic-dzieci-czy-nie-bic, 23 czerwca 2010

Zachęcamy do wyrażania swojej opini na forum oraz w badaniu prowadzonym przez serwis JestemRodzicem.pl na temat stosowania kar cielesnych wobec dzieci. Kliknij tutaj, aby zobaczyć ankietę.

Zapraszamy do obejrzenia ciekawego materiału pt. „Postęp po szwedzku”, który pokazuje upadek znaczenia rodziny, wychowania dzieci, polityki rodzinnej w Szwecji, a także podejście do mniejszości seksualnych.

Część 1

Część 2

Część 3

Źródło: PAP, www.polskieradio.pl, dziennikpolski24.pl, youtube.com, premier.gov.pl

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij