W trosce o kręgosłup dziecka

Patrząc z troską na nasze nowonarodzone dziecko, pamiętajmy o bardzo ważnym elemencie jego rozwoju, a mianowicie o kręgosłupie. Od tego zależy nie tylko prawidłowa postawa dziecka w późniejszym okresie życia, ale także prawidłowe oddychanie, krążenie, problemy ginekologiczne u dziewcząt oraz wszelkiego rodzaju zespoły bólowe kręgosłupa.

Pierwsze oznaki nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa mogą pojawić się już w wieku wczesnoszkolnym, ale są one efektem zaniedbań od wczesnych lat niemowlęcych.

Oto kilka ważnych rad dla młodego rodzica:

Noszenie i karmienie: nie ma znaczenia, czy nosisz dziecko w chuście czy na rękach – pamiętaj, aby często zmieniać rękę. Dziecko noszone na jednej stronie będzie wykrzywiało główkę ciągle w tę sama stronę. A to z kolei spowoduje skrzywienie części szyjnej kręgosłupa.  Podobnie ma się z kamienieniem piersią – najkorzystniej jest, kiedy dziecko pije raz z jednej, raz z drugiej piersi.

Leżenie: nie układaj dziecka w łóżeczku na stosie poduszek pod głową. Dziecko powinno leżeć płasko, a nie w pozycji półsiedzącej. Powinno też mieć nieskrępowaną możliwość poruszania nóżkami i rączkami, obracania się i wkładania nóżek do buzi. A więc nie owijaj go szczelnie rożkiem czy tez kołderką. Daj mu możliwie dużo swobody ruchu – zyskają na tym jego stawy i mięśnie kręgosłupa.

Zabawki: staraj się przywieszać zabawki w wielu miejscach łóżeczka tak, aby dziecko kierowało wzrok w różne strony. Jeśli upatrzy sobie którąś z zabawek i będzie zwracało się wyłącznie w jej stronę – przewieś ją na druga stronę.

Raczkowanie, chodzenie, siadanie, raczkowanie: jak najbardziej zachęcać dziecko do raczkowania! Ma to wpływ na wykształcanie koordynacji ruchowej. Natomiast nie staraj się na siłę sadzać dziecka ani też uczyć go chodzić. Może to bowiem spowodować ucisk na dolną część kręgosłupa oraz wykrzywianie nóżek. Pozwól dziecku podejmować próby siadania i wstawanie samodzielnie, w dogodnym dla niego samego okresie.  Wielu ortopedów przestrzega również przed sadzaniem dziecka w chodziku. Zwiększa się tym sposobem zagrożenie pojawienia się nieprawidłowego chodu, skrzywień w obrębie bioderek, a także zaburza zmysł równowagi.

Bioderka, nóżki, barki: każde dziecko powinno, oprócz badania prawidłowych odruchów, mieć wykonane USG stawów biodrowych. Badanie to pomaga stwierdzić, czy stawy rozwijają się prawidłowo i wykluczyć ich dysplazję. Jeśli dziecko potrafi już stać – sprawdź, czy jego barki (przy opuszczonych wzdłuż ciała rączkach) znajdują się na tym samym poziomie. Zauważ także, czy dziecko prawidłowo stawia stopy, czy ma równej długości uda. Jeśli zobaczysz coś, co cię zaniepokoi – najlepiej skonsultuj się z ortopedą.

Słońce: staraj się spacerować z dzieckiem na słońcu (oczywiście smarując je uprzednio kremem z filtrem). Promienie słoneczne wspomagają bowiem wytwarzanie witaminy D, która chroni nasz układ kostny przed krzywicą. Dla zapewnienia odpowiedniej ilości tej witaminy, nie wystarczą tylko spacery – należy wspomóc się witaminą D zawartych w preparatach farmaceutycznych.

Autor:

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij