Przede wszystkim: kolorowo!

Dodano: 29 maja 2010r.

Tagi: , , ,

Urządzanie i dobór kolorów w pokoju dziecka, to nie lada wyzwanie dla rodzica. Pierwszy raz podejmujemy je, kiedy nasze dziecko ma pojawić się na świecie. I albo stajemy wtedy wśród białych ścian pokoju, albo też musimy zastanowić się, w jaki sposób przerobić pomieszczenie, które dotychczas pełniło inną funkcję, na pokój naszego maleństwa.

 

Pokój dziecka

projekt: architekt Alicja Opolska (www.alicjaopolska.pl)

Późniejsze zmiany wystroju wnętrza dorastającego dziecka, wydają się już dużo łatwiejsze. Jednak warto pamiętać, aby pokój rósł wraz z dzieckiem i jego ciągle zmieniającymi się zainteresowaniami. Nie każmy dziecku mającemu kilkanaście lat, patrzeć po przebudzeniu na Scoobiego, którym zachwycał się, gdy miał lat pięć.

Zacznijmy od ścian.

Farby: zanim wybierzemy kolor, dowiedzmy się , czy farba, która wybraliśmy nie zawiera substancji uczulających (rozpuszczalników, amoniaku).  Farba jest bowiem produktem, na którego składniki dziecko może być uczulone.

Teraz możemy przejść do przyjemniejszej części, czyli wyboru koloru.

Kolory: wbrew pozorom nie jest to wybór łatwy. Kolory odgrywają w życiu dziecka niebagatelna rolę. Oddziałują one zarówno na psychikę jak i emocje. Według teorii zwanej chromoterapią, mają  one również wspomagać leczenie chorób (czytaj: http://www.imagemanagement.pl/pdf/chromoterapia_tekst.pdf).

Dla tych, do których ta teoria nie przemawia – kilka uwag, które pomogą podjąć decyzję o wyborze koloru. Istotne jest, aby był to on jasny, stonowany, o ciepłej barwie. Nie tylko powiększy to optycznie pomieszczenie, ale i nada mu wrażenie przytulności. Do stonowanych barw na ścianach dobierzmy jednak wyraźne kolorystycznie dodatki. Nasze dziecko będzie w ten sposób miało punkty zaczepienia wzroku, przykuwające uwagę szczegóły, które będą zachęcały do działania, rozwijając w ten sposób jego wyobraźnię i chęć  poznawania otaczającego je świata.

Głównym rozgraniczeniem są barwy ciepłe i chłodne. Ciepłe – relaksują, dają poczucie komfortu, ale i stymulują. Chłodne zaś dają poczucie spokoju, ale jednocześnie dystansu. Dlatego warto skupić się raczej na ich jaśniejszych odcieniach.

Poniżej krótkie omówienie kilku kolorów.

Czarny – tego koloru raczej nie powinniśmy używać w pokoju dziecka, gdyż absorbuje światło, daje poczucie depresji, smutku. Jeśli już kochamy ten kolor – wyeksponujmy go np. na jednej ze ścian salonu lub przedpokoju.

Biały – to czystość, spokój, jasność. Oprócz tego, że jest znakomitym neutralnym tłem do wszelkiego rodzaju szaleństw kolorystycznych, ma jedna wadę:  od razu widać na nim wszelkie zabrudzenia, co w przypadku pokoju dziecięcego jest dosyć istotnym czynnikiem wyboru.

Czerwony – ciepło, energia, stymulacja. Jednak zbyt intensywne odcienie mogą potęgować uczucie złości, irytacji. Sugeruje się więc łączenie go z innym, bardziej stonowanymi barwami.

Pomarańczowy – podobnie jak czerwony stymuluje, daje poczucie ciepła.

Żółty – stymuluje, ożywia, rozświetla. Jest to kolor słońca, jak najbardziej polecany na ściany w pokojach dziecięcych.

 

Pokój dziecięcy misie

projekt: architekt Alicja Opolska (www.alicjaopolska.pl)

Zielony – odpoczynek, spokój, nadzieja. Jest to kolor inspirujący i tworzący bardzo pozytywna aurę w pokoju dziecka. Polecam – nie tylko dla chłopcówJ

Niebieski – harmonia, spokój, wrażliwość, indywidualność, niezależność. Jednak jest to kolor dający wrażenie chłodu, a w bardzo ciemnych odcieniach – przygnębia. To także nie jest kolor zarezerwowany tylko dla chłopców, chociaż często kojarzony jest z męskością.

Fioletowy – łączy niezależność niebieskiego i energię czerwieni.  Kojarzony jest w ryzykiem, władzą, a nawet depresją i cierpieniem. Bardzo ciemny fiolet daje uczucie smutku i frustracji, a jasny spokoju, romantyczności i nostalgii. Dlatego jasne fiolety ładnie wyglądają na ścianach w pokojach dziewczynek.

Różowy – delikatność, ulotność, czułość, wyciszenie. Obecnie jest niejako przypisany dziewczynkom i bardzo przez nie lubiany.

Alternatywą do farb są tapety. Wiele firm tworzy oddzielne wzornictwo z myślą o pokojach dziecięcych. Tapety te kolorystycznie i tematycznie nawiązują do świata dziecięcych zabaw, fascynacji postaciami z bajek i elementów otaczającego świata. Jeszcze innym pomysłem są naklejki na ścianę. O tym poczytacie w naszej rubryce: POMYSŁY oraz na www.dommamy.pl

A jeśli chcemy stworzyć coś zupełnie niepowtarzalnego – spróbujmy sami namalować na ścianie coś dla dziecka. O ile oczywiście czujemy się na siłach i nie wątpimy w swoje malarskie zdolności.

(informacje o kolorach zaczerpnięte z: www.pokojmalucha.pl )

Autor:

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij