Kochanie, zostaniesz tatą!

Dodano: 23 maja 2010r.

Tagi: , , ,

Wielu mężczyzn spodziewających się pierwszego dziecka w swoim związku, zastanawia sie zapewne jak być dobrym ojcem. Odkrywają wtedy często, że nie są przygotowani do bycia rodzicem. Jest to zupełnie zrozumiałe uczucie kierowane w dużej mierze obawą przed nieznanym.

Oczekujemy i jednocześnie boimy pojawienia się na świecie  dziecka.

Spróbujmy oswoić ten strach i zastanowić się, od czego rozpocząć naukę bycia dobrym ojcem.

Ucz się jak najwięcej na temat ciąży.

Moment, w którym dowiedziałeś się, że zostaniesz ojcem, to początek współnej z partnerką edukacji na temat przebiegu ciąży. Nie obawiaj się  sięgać po fachową literaturę, zadawać pytań lekarzom, rozmawiać ze znajomymi o ich doświadczeniach w tym temacie. Polecam przy tym nie tylko studiowanie kolejnych etapów rozwoju dziecka, ale także (albo przede wszystkim) zgłębianie zagadnień związanych ze zdrowiem i emocjami przyszłej mamy. Kobieta w ciaży jest bowiem niespotykaną i nieprzewidywalną mieszanką emocji. Czasami ze słodkiego anioła, jakim była, przeistacza się nieznośną istotę, jakiej nie znałeś….  Jednak pamiętaj, że i dla niej ciąża jest wyzwaniem, z którym musi sie uporać. Twoim zadaniem jest wspieranie jej w tym okresie ze zdwojona siłą.

  • Znajdź czas na zastanowienie się, jakim ojcem chciałbyś być.

Zostanie ojcem oznacza zmiany w twoim dotychczasowym trybie życia. Twoje cele, marzenia, wyjazdy, czas wolny, przestają należeć wyłącznie do ciebie. Daj sobie czas na zastanowienie, jakim ojcem chciałbyś być, co chciałbyś przekazać dziecku, przed czym je strzec, czego nauczyć. Może rozmowa z twoimi rodzicami pomoże ci w tych poszukiwaniach? Może doświadczenia znajomych dadzą ci jakąś wskazówkę? A może rozmowa z partnerką ? Daj sobie czas na takie przemyślenia.

  • Przemebluj swoje życie – i mieszkanie 🙂

Dosyć szybko odczujesz zmianę w wielu aspektach dotychczasowego życia. Przede wszystkim sprawa organizacji czasu. Pojawienie się dziecka oznacza ciągły brak czasu dla siebie. Oczywiście możesz cały ciężar wychowania zrzucić na partnerkę, ale czy to jest sposób na zostanie dobrym ojcem? Porozmawiaj więc o podziale obowiązków w kwestii kąpania dziecka, nocnego wstawania, chodzenia na spacery, robienia zakupów itp. .

Pojawienie sie dziecka to również zmiana w twoich relacjach w zwiazku. Niestety, teraz to dziecko będzie priorytetem dla twojej partnerki. Z początku możesz poczuć się troche odsunięty, ale z czasem współne  wychowywanie dziecka da podstawy do zbudowanie  innego rodzaju intymnej więzi pomiędzy wami.

A co z finansami? Tu także wielkie zmiany. Jeśli jeszcze nie orientujesz się ile kosztują ubranka dla dziecka, odżywki, mebelki, fotelik do samochodu, wózek, zabawki i cała reszta niezbędnych drobiazgów, radzę abyś wcześniej zapoznał się z tym i zaplanował wydatki. Planowanie w tym temacie to podstawa!

To wszystko to zaledwie początek tematu bycia tatą. Myślę, ze warto będzie do niego wrócić i poruszyć inne zagadnienia. Zachęcam także do lektury:

www.dobryrodzic.pl

www.plasterek.pl

www.twoje9miesiecy,com

www.bycrodzicem.pl

Autor:

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij