XVIII Festyn Archeologiczny

XVIII  Festyn Archeologiczny  – 15 – 23.09.2012 r., w godzinach 1000-1700

„Polska Piastów” – Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

 

15.09.2012 r.       Sobota

Scena główna:

10:00                     –              Otwarcie Festynu

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Demony

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

12:15 – 12:45      –              Koncert zespołu „Lutaś”

12:45 – 13:15      –              Konkurs

13:15 – 13:45      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

14:45 – 15:15      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

15:15 – 15:45      –              Tańce, gry i zabawy z zespołem „Lutaś”

15:45 – 16:15      –              Demony

16:15 – 16:45      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:45 – 17:15      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:30                     –       Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, składanie ofiary zakładzinowej, obrzęd święta plonów

12:30 – 13:00      –              Narodziny

13:00 – 13:40      –              Kupała

14:00 – 14:30      –              Dziady

15:00  – 15:30     –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

13.30                     –              Konkurs na najlepszego mincerza

16.09.2012 r.       Niedziela

Scena główna:

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Demony

12:15 – 12:45      –              Konkurs

12:45 – 13:15      –              Tańce, gry i zabawy z zespołem „Lutaś”

13:30 – 14:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

14:45 – 15:15      –              Demony

15:15 – 15:45      –              Koncert zespołu „Percival”

16:00 – 16:30      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:30 – 17:00      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:00                     –        Koncert zespołu „Percival”, przygotowania do wyprawy wojennej, przysięga wojowników, wymarsz ze stanicami, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, składanie ofiary zakładzinowej, obrzęd święta plonów

12:00 – 12:30      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

12:30 – 13:00      –              Postrzyżyny

13:00 – 13:30      –              Dziady

15:00 – 15:30      –              Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży

15:30 – 16:00      –              Koncert zespołu „Lutaś”

16:00 – 16:30      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

14:00                     –              Rozbicie dymarki (na kraalu)

15:00                     –              Pogrzeb (na kraalu) – pochód wyrusza z wioski piastowskiej, zmierza na kraal

17.09.2012 r.       Poniedziałek

Scena główna:

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Demony

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

12:15 – 12:45      –              Konkurs

12:45 – 13:15      –              Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”

13:30 – 14:00      –              Demony

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

15:00 – 15:30      –              Koncert zespołu „Percival”

15:30 – 16:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

16:00 – 16:30      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:30 – 17:00      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:30                     –        Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, wiec plemienny i przysięga dochowania wierności

12:00 – 12:30      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

12:30 – 13:00      –              Ślub

13:00 – 13:40      –              Jare Gody

15:00 – 15:30      –              Plony

15:30 – 16:00      –              Koncert zespołu „Lutaś”

16:00 – 16:30      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

14:00                     –              Konkurs na najładniejszy paciorek z modeliny

15:00                     –            Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowaną smołą drzewną (na kraalu)

18.09.2012 r.       Wtorek

Scena główna:

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Demony

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

12:15 – 12:45      –              Konkurs

12:45 – 13:15      –              Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”

13:30 – 14:00      –              Demony

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

15:00 – 15:30      –              Koncert zespołu „Percival”

15:30 – 16:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

16:00 – 16:30      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:30 – 17:00      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:30                     –         Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków

12:00 – 12:30      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

12:30 – 13:00      –              Narodziny

13:00 – 13:40      –              Kupała

14:30 – 15:00      –              Szczodre Gody

15:00 – 15:30      –              Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży

16:00 – 16:30      –              Koncert zespołu „Lutaś”

16:30 – 17:00      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

13.30                     –              Konkurs na najlepszego mincerza

14:00                     –              Konkurs – tkanie pasków na bardku

 19.09.2012 r.         Środa

Scena główna:

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Demony

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

12:15 – 12:45      –              Konkurs

12:45 – 13:15      –              Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”

13:30 – 14:00      –              Demony

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

15:00 – 15:30      –              Koncert zespołu „Percival”

15:30 – 16:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

16:00 – 16:30      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:30 – 17:00      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:30                     –         Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, wiec plemienny i przysięga dochowania wierności

12:00 – 12:30      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

12:30 – 13:00      –              Postrzyżyny

13:00 – 13:40      –              Jare Gody

15:00 – 15:30      –              Plony

15:30 – 16:00      –              Koncert zespołu „Lutaś”

16:00 – 16:30      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

13:30                     –              Konkurs – tkanie pasków na bardku

15:00                     –              Rozbicie dymarki (na kraalu)

15.00                     –              Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowaną smołą drzewną (na kraalu)

20.09.2012 r.          Czwartek

Scena główna:

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Demony

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

12:15 – 12:45      –              Konkurs

12:45 – 13:15      –              Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”

13:30 – 14:00      –              Demony

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

15:00 – 15:30      –              Koncert zespołu „Percival”

15:30 – 16:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

16:00 – 16:30      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:30 – 17:00      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:30 – 12:00      –         Koncert zespołu „Percival”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków

12:00 – 12:30      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

12:30 – 13:00      –              Ślub

13:00 –  13:40     –              Kupała

14:30 – 15:00      –              Szczodre Gody

15:00 – 15:30      –              Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży

16:00 – 16:30      –              Koncert zespołu „Lutaś”

16:30 – 17:00      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

14:00                     –              Konkurs na najładniejszy paciorek z modeliny

21.09.2012 r.         Piątek

Scena główna:

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Demony

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

12:15 – 12:45      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

12:45 – 13:15      –              Konkurs

13:30 – 14:00      –              Demony

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

15:00 – 15:30      –              Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”

15:30 – 16:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

16:00 – 16:30      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:30 – 17:00      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:30                     –         Koncert zespołu „Lutaś”, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, wiec plemienny i przysięga dochowania wierności

12:30 – 13:00      –              Narodziny

13:00 – 13:40      –              Jare Gody

15:00 – 15:30      –              Plony

15:45 – 16:15      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

13.30                     –              Konkurs na najlepszego mincerza

15:00                     –              Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowaną smołą drzewną (na kraalu)

22.09.2012 r.         Sobota

Scena główna:

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Demony

12:15 – 12:45      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

12:45 – 13:15      –              Konkurs

13:30 – 14:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

15:00 – 15:30      –              Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”

15:30 – 16:00      –              Demony

16:00 – 16:30      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:30 – 17:00      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:00                     –         Koncert zespołu „Lutaś”, przygotowania do wyprawy wojennej, przysięga wojowników, wymarsz ze stanicami, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd święta plonów

12:30 – 13:00      –              Postrzyżyny

13:00 – 13:30      –              Dziady

15:00 – 15:30      –              Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży

15:30 – 16:00      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

15:00                     –              Pogrzeb (na kraalu) – pochód wyrusza z wioski piastowskiej, zmierza na kraal

16:00                     –              Pokaz otwarcia zestawu naczyń ze świeżo wydestylowaną smołą drzewną (na kraalu)

23.09.2012 r.        Niedziela

Scena główna:

10:00 – 10:30      –              Pokazy tańców szkockich zespołu „Comhlan”

10:30 – 11:00      –              Demony

11:00 – 11:40      –              Koronacja Bolesława Chrobrego

11:45 – 12:15      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

12:15 – 12:45      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

12:45 – 13:15      –              Konkurs

13:30 – 14:00      –              Demony

14:00 – 14:40      –              Zjazd w Gąsawie i śmierć Leszka Białego

15:00 – 15:30      –              Koncert, tańce i zabawy z zespołem „Lutaś”

15:30 – 16:00      –              Pokaz mody wczesnośredniowiecznej

16:00 – 16:30      –              Pokazy tańców irlandzkich zespołu „Comhlan”

16:30 – 17:00      –              Warsztaty taneczne dla zwiedzających z zespołem „Comhlan”

Wioska Piastowska:

10:00                     –          Koncert zespołu „Lutaś”, przygotowania do wyprawy wojennej, przysięga wojowników, wymarsz ze stanicami, obrzęd niecenia ognia świdrem ogniowym, obrzęd ofiarowania – żertwa z pokarmu i napojów dla bogów i przodków, obrzęd święta plonów

12:30 – 13:00      –              Ślub

13:00 – 13:40      –              Kupała

14:30 – 15:00      –              Dziady

15:00 – 15:30      –              Powrót drużyny z wyprawy wojennej, danina z łupów, sąd boży

15:30 – 16:00      –              Koncert zespołu „Ostrovia”

Pokazy i konkursy na stanowiskach:

12:00                     –              Pokaz orki pradziejowej (na kraalu)

13:30                     –              Konkurs na najładniejszy paciorek z modeliny

14:00                     –              Rozbicie dymarki (na kraalu)

Organizatorzy informują, że jest to program ramowy, który w pewnym stopniu ulegnie zmianie. Aktualny program dzienny znajdować się będzie na środkowych stronach Gazety Biskupińskiej, którą każdy otrzyma za darmo przy zakupie biletów na festyn lub w punktach informacyjnych na terenie rezerwatu.

Ceny biletów:

10 zł ulgowy

12 zł normalny

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie

tel./fax    (52) 3025025,

tel.  (52) 3025055

 

Pokazy stałe:

  • wróżby z rogu i ognia
  • wróżenie z kości stępu, z run
  • nauka pisania głagolicą
  • kuchnia słowiańska;
  • pokazy wykonania marzanny, wianków świętojańskich, wieńców dożynkowych
  • malowanie pisanek
  • wykonywanie narzędzi i ozdób z kości, rogu i poroża
  • toczenie na kole, ręczne lepienie i zdobienie naczyń glinianych
  • warzenie piwa
  • konserwacja zabytków archeologicznych
  • wytwarzanie narzędzi i broni z krzemienia
  • wykonywanie prehistorycznej broni łowieckiej
  • przędzenie, tkanie
  • farbowanie tkanin barwnikami naturalnymi
  • pradziejowe i wczesnośredniowieczne bursztyniarstwo
  • bicie monet
  • czerpanie papieru
  • drzeworytnictwo i sfragistyka
  • strzelanie z łuku i kuszy
  • wytop, odlewanie przedmiotów z brązu
  • wykonywanie ozdób z miedzi i brązu
  • wyprawianie i obróbka skóry
  • wykonywanie butów i skórzanych części stroju
  • kompozycje roślinne
  • zielarstwo i wróżbiarstwo
  • prehistoryczny makijaż i tatuaż
  • kąpiele w balii klepkowej
  • starożytne techniki krzesania ognia
  • przymierzanie starożytnych strojów i biżuterii
  • produkcja żelaza metodą dymarską
  • warsztaty kowalskie
  • bartnictwo
  • ciesiołka
  • snycerka
  • warsztaty garncarskie
  • starożytne techniki złotnicze
  • wykonywanie kopii paciorków szklanych
  • produkcja dziegciu i smoły drzewnej
  • mielenie ziarna w żarnach i wypiek podpłomyków
  • przygotowywanie strawy pradziejowej
  • prezentacja zwyczajów katowskich
  • powroźnictwo
  • kołodziejstwo
  • obróbka kamienia
  • rzeźba w drewnie
  • wikliniarstwo
  • wykonywanie przedmiotów z kory brzozowej
  • ręczne filcowanie wełny

Autor:

Serwis dla rodziców, wydarzenia, wywiady, recenzje

Poinformujemy Cię o kolejnych treściach.

Poinformuj nas o ciekawym artykule! | +
JR

Patronaty

Leszek Peszek i jego najlepszy przyjaciel

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zamknij